Lokalizacja debaty: Zabytkowa Kopalnia Ignacy, 44-273 Rybnik, ul. Mościckiego 3
Termin: 25.02.2022 r.
Forma debaty: na żywo z udziałem publiczności oraz online
Dyskutanci:
dr hab. Lech Krzyżanowski, prof. UŚ,
dr Jerzy Gorzelik, prof. UŚ,
dr Bogdan Kloch, Dyrektor Muzeum w Rybniku
Prowadzący: Aleksander Gortat
Patronat medialny: Gazeta Wyborcza
Ściśle limitowana ilość uczestników debaty będzie mogła wziąć udział w wydarzeniu na żywo. Osoby chcące zasiąść na widowni proszone są o rezerwację telefoniczną – 32 432 74 99.
Rok 1922 stanowi istotną cezurę czasową w dziejach Górnego Śląska. Po burzliwym okresie powstań śląskich i plebiscytu nastąpiło ostateczne rozstrzygnięcie w zakresie przynależności państwowej regionu. Rzeczpospolita Polska otrzymała jedynie 1/3 obszaru plebiscytowego, ale to w tej części skupiona była większość górnośląskiego przemysłu: 53 z 67 istniejących kopalni, 22 z 37 wielkich pieców, a także 9 z 14 stalowni i walcowni. Z polskiego Górnego Śląska pochodziło blisko 75% ogólnego wydobycia węgla kamiennego w II RP, 100% produkcji koksu, 66% produkcji żelaza, 87% produkcji cynku i 100% produkcji ołowiu.
Czy z perspektywy regionu włączenie do odradzającego państwa polskiego stanowiło bodziec czy hamulec rozwojowy? Czy Polska stała się dla Górnego Śląska nowym, wielkim rynkiem zbytu? Czy wojna celna istotnie dotknęła górnośląski przemysł? Czy Wielki Kryzys był tak samo „wielki” po oby stronach granicy? Czy rywalizacja polsko-niemiecka stanowiła bodziec inwestycyjny dla obu części Górnego Śląska?