Wyjątkowy zabytek ery przemysłowej w Krainie Górnej Odry. Zlokalizowany w Rybniku na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego "Ignacy" (wcześniej kopalni "Hoym").
W sierpniu 1995 roku z szybu Kościuszko wyjechał ostatni wagon węgla. Kopalnia, będąca jednym z najstarszych zakładów wydobywczych na Górnym Śląsku, zatrzymała produkcję. Tutejszy zakład wydobywczy działał nieprzerwanie przez 203 lata. Zdawało się, że po dawnej Hoymgrubie nie zostanie nic. Determinacja byłych pracowników, wpis do rejestru zabytków, a następnie interwencja rewitalizacyjna podjęta przez samorząd Miasta Rybnika uratowały ten wyjątkowy zabytek.
Od 15 kwietnia 2021 roku Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku jest instytucją kultury, której zadaniem jest upowszechnianie i popularyzacja kultury dziedzictwa przemysłowego.
Kompleks Kościuszko
W maszynowni oraz nadszybiu szybu Kościuszko uruchomiona została interaktywna wystawa o charakterze popularno-naukowym, nawiązująca do idei centrum nauki. Ekspozycja ukazuje, w jaki sposób ujarzmienie sił przyrody przez człowieka w postaci pary wodnej zmieniło nasz świat i nas samych. Głównym elementem ekspozycji jest ponad stuletnia maszyna parowa, uruchamiana na potrzeby pokazów dla zwiedzających.
Maszynownia szybu Głowacki
Zwiedzającym udostępnia się maszynownię szybu Głowacki. Wnętrze maszynowni zrekonstruowano do stanu z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. Głównym eksponatem jest parowa maszyna wyciągowa z 1900 roku. Wyprodukowana została w Wilhelmshütte Eulau (Hucie Wilhelma w Iławie, obecnie dzielnicy Szprotawy na Dolnym Śląsku). Maszyna miała moc 530 koni mechanicznych. Obsługiwała szyb Głowacki (Oppurg) znajdujący się w budynku obok. Urządzenie pracowało nieprzerwanie do 2008 roku kiedy to odcięto dopływ pary.
Wieża widokowa
Wyjątkową atrakcją jest dawna wieża ciśnień zrewitalizowana i zaadaptowana na cele turystyczno-rekreacyjne. Z góry można podziwiać wspaniałą panoramę ziemi rybnickiej, wodzisławskiej i raciborskiej. Przy dobrej pogodzie zobaczyć pasma górskie w Sudetów i Tatr.
Wysokość całkowita obiektu wynosi 46 metrów. Na szczycie wieży znajduje się platforma widokową z pełnym kątem widzenia 360°. Komunikacja między poziomami wieży odbywa się stalową klatką schodową w postaci schodów krętych z balustrada i poręczą po prawej stronie biegu. Klatka schodowa złożona jest 222 schodów oraz 3 podestów, umożliwiających ewentualny odpoczynek. Wieża znajduje się na wysokości 299 m n.p.m.
Sprężarkownia
Budynek kopalniany zaadaptowany na potrzeby lokalnej społeczności. Zwiedzającym udostępnia się nieodpłatnie pomieszczenie z zabytkową sprężarką elektryczną oraz okazjonalnymi wystawami.
Stolarnia
Budynek stolarni połączony jest z maszynownią szybu Głowacki. Znajdują się w nim sala konferencyjna oraz sala wystawiennicza. Pomieszczenia udostępniane są na zasadach komercyjnych.