Od stycznia 2025 obowiązki zastępcy Dyrektora Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku będzie pełnił Adam Grzegorzek. Stanowisko zostało obsadzone w procedurze konkursowej i w uzgodnieniu z organizatorami instytucji – Miastem Rybnik i Województwem Śląskim.
Zastępca Dyrektora odpowiedzialny będzie m.in. za prowadzenie i planowanie zadań inwestycyjnych, spraw związanych z remontami, przeglądami technicznymi, zabezpieczeniem mienia czy sprawnością urządzeń technicznych. Do jego zadań będzie także należało należyte zarządzanie zabytkowym kompleksem dawnej Kopalni Ignacy, który wpisany jest do rejestru zabytków.
Adam Grzegorzek jest z wykształcenia historykiem. Pracuje w Zabytkowej Kopalni Ignacy od 2015 roku. Zajmuje się gromadzeniem i konserwacją zabytków ruchomych i archiwaliów związanych z historią górnictwa. Pracuje nad zachowaniem niematerialnego dziedzictwa przemysłowego w postaci wspomnień byłych pracowników zlikwidowanych kopalń rejestrowanych w formie wideo. Jest również przewodnikiem, opiekunem wielu wystaw organizowanych w murach Zabytkowej Kopalni Ignacy oraz organizatorem imprez historycznych i kulturalnych.
Prywatnie jest pasjonatem historii regionu, ze szczególnym ukierunkowaniem na badanie historii Rybnika, zwłaszcza górniczej dzielnicy Chwałowice. Twórca historycznych filmów dokumentalnych (m.in. “Jo był ukradziony” przedstawiającego tematykę Tragedii Górnośląskiej). W ramach Rybnickiej Fundacji Historycznej zajmuje się popularyzacją historii i kultury regionu.
– Wyłoniony kandydat w toku rozmowy kwalifikacyjnej wykazał się odpowiednimi predyspozycjami oraz niezbędną wiedzą, w tym znajomością przepisów prawnych, do podjęcia pracy na stanowisku. Zgodnie z umową o współprowadzeniu instytucji jego angaż musiał zostać uzgodniony z Prezydentem Miasta Rybnika i Marszałkiem Województwa Śląskiego – informuje Marek Gołosz, Dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy. – Cieszę się, że komisja konkursowa wybrała specjalistę, który zajmował się zawodowo nie tylko upowszechnianiem dziedzictwa kulturowego, ale także konserwacją zabytkowych obiektów – dodaje zwierzchnik rybnickiej instytucji.
Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku to samorządowa instytucja kultury Miasta Rybnika i Województwa Śląskiego. Realizuje zadania związane z upowszechnianiem kultury, ze szczególnym uwzględnieniem kultury przemysłowej i tradycji górniczej, a także prowadzeniem edukacji naukowej oraz rekreacją. Instytucja zrządza kompleksem dawnej kopalni Ignacy w rybnickiej dzielnicy Niewiadom. Do największych atrakcji rybnickiego zabytku techniki należy maszyna wyciągowa o działającym napędzie parowym, interaktywne wystawa ”Wiek pary”, SOWA (Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności sygnowana marką Centrum Nauki Kopernik), rozległy teren rekreacyjny, czy punkt widokowy w dawnej wieży ciśnień.