Zabytkowa Kopalnia Ignacy to nie tylko budynki poprzemysłowe. Znajdziemy na jej terenie także obiekty militarne.

Podczas II wojny światowej kopalnia znalazła się w rękach Niemców i funkcjonowała w ramach koncernu Hermann Goering Werke. Jako punkt strategiczny kopalnia była narażona na różne zagrożenia, takie jak sabotaż, ataki ruchu oporu lub bombardowania ze strony lotnictwa alianckiego.

 

 

 

 

 

 

Straż na terenie zakładu pełniły umundurowane i uzbrojone oddziały tzn. „Werkschutz”. To dla nich na terenie kopalni ustawiono małe betonowe schrony – LuftSchutzzelle (zwany również Einmannbunker) był schronem służącym ochronie jednej osoby przed odłamkami podczas nalotu.

Szkic określający parametry techniczne schronu.

Schrony mają formę walca ze szczelinami obserwacyjnymi, przykrytego stożkowatym dachem. Były produkowane seryjnie i składały się z betonowych prefabrykatów montowanych na miejscu. Ustawiano je wyznaczonych miejscach, wkopane w grunt do wysokości dolnej krawędzi włazu. Konstrukcje tego typu stawiane były w dużych ilościach w pobliżu obiektów chronionych takich jak zakłady przemysłowe, dworce kolejowe, węzły komunikacyjne.

Schron stojący bezpośrednio przy zabudowaniach (Hala sprężarek) Zabytkowej Kopalni Ignacy (Stan z 2019 roku)

Schron stojący przy zabudowaniach szybu „Graf Reden” (Sobieski) (Stan z 2019 roku)

Co ciekawe drzwi również były wykonywane z betonu (rzadziej z żelaza) i zawieszone na mocnych stalowych zawiasach.

Schron umieszczono na ceglanej podbudowie

Kolejny schron jednoosobowy znajduje się po przeciwnej stronie ulicy Sportowej. Jest bardzo nietypowy, zbudowany z dwóch nałożonych na siebie korpusów. Taką konstrukcja wynikała z miejsca gdzie „pełnił straż”. Mianowicie znajdował się na zboczu nasypu za wysokim (ok 2m) betonowym murem, zza którego „wyglądał” na ulicę. W okolicach Rybnika w wielu miejscach zachowały się jeszcze te małe niepozorne betonowe „ołówki”. (Stan z 2019 roku)

Schron opodal ulicy Sportowej w Niewiadomiu (Stan z 2019 roku)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami używanej przeglądarki.