Centralnym punktem zwiedzania Kopalni Ignacy jest uruchomiona po latach postoju maszyna wyciągowa o napędzie parowym Szybu Kościuszko. To główny eksponat multimedialnej wystawy "Wiek Pary".
Zwiedzający dowiedzą się w tym miejscu, jak doszło do rewolucji przemysłowej i jak została ona zapoczątkowana na ziemi rybnickiej, która wraz z całym Górnym Śląskiem pod koniec XVIII wieku obrała kurs na nowoczesność. Dalej wkraczamy w wystawę poświęconą silnikowi parowemu, który zrewolucjonizował świat. Zwiedzający poznają najważniejszych wynalazców, którzy mieli swój wkład w powstanie silnika parowego pozwalającego zmienić energię cieplną w mechaniczną. Wystawa składa się ze stanowisk badawczych, w których można przeprowadzić własnoręcznie doświadczenia i eksperymenty. Poznacie czym była bania Herona, jak działa tłok parowy Papina, z czego składał się silnik Newcomena, a jak udoskonalił go James Watt.
Innymi atrakcjami Zabytkowej Kopalni Ignacy jest SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli małe centrum nauki, sygnowane marką Centrum Nauki Kopernik. Warto wejść również na wieżę widokową, skąd można podziwiać piękną panoramę ziemi rybnickiej, wodzisławskiej i raciborskiej, a nawet dostrzec Tatry. Przy kopalni znajduje się również industrialny plac zabaw.