Kopalnia Ignacy

Kopalnia Ignacy

    Zabytkowa Kopalnia Ignacy to miejsce niezwykłe w historii Rybnika, które w nowoczesny sposób łączy funkcje muzealne z organizacją nietuzinkowych wydarzeń kulturalnych. Przez bez mała dwa wieki kopalnia była sercem Niewiadomia dając pracę i rozwijając lokalne życie kulturalne. W latach dziewięćdziesiątych zakład nie przetrwał restrukturyzacji górnictwa i popadł w ruinę. Za sprawą pasjonatów lokalnego dziedzictwa przemysłowego obiektu nie zlikwidowano całkowicie.  

    Dziś pod opieką Miasta Rybnika "Ignacy" ponownie stanowi centrum kulturalne Niewiadomia. Gruntowną rewitalizację przeszła stolarnia zaadaptowana na cele muzealne oraz maszynownia szybu „Głowacki” gdzie zobaczyć można unikatową parową maszynę wyciągową z 1900 roku. "Ignacy" nie jest typowym obiektem muzealnym ani skansenem górniczym lecz miejscem przeznaczonym pod szeroko pojętą działalność kulturalną. Obecnie, nadszybie oraz maszynownia szybu Kościuszko przechodzą gruntowną rewitalizację. Planowe jest otwarcie wystawy o historii kopalni i pary jako źródła energii wykorzystywanego w przemyśle. Wystawa ma mieć charakter centrum nauki. Wyjątkową atrakcją tego miejsca będzie możliwość zobaczenia pracującej parowej maszyny wyciągowej z 1920 r.

     Zrewitalizowana infrastruktura i przestrzeń obiektu pozwala na organizację przeróżnych imprez kulturalnych: koncertów, pokazów filmowych, przedstawień teatralnych czy eventów. Sale mogą pomieścić sporej wielkości wystawę lub zostać wykorzystane w celach konferencyjnych. Po prawie 200 latach burzliwej historii „Ignacy” stał się miejscem gdzie tworzy się kulturę i pamięta o historii.