informacje

23 marca 2019 Festiwal kultur - Dzień żydowski


2019-02-18

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu zaprasza na „Festiwal Kultur”, który co kwartał będzie przybliżać kulturę jednego państwa z innego kontynentu. Każde wydarzenie będzie jednodniowe, skierowane do różnych odbiorców.

  • 23 marca 2019 Festiwal kultur - Dzień żydowski

Pierwszy z zaplanowanych dni, to dzień żydowski.
23 marca 2019, od wczesnych godzin popołudniowych, rozpoczną się m.in. lekcje kaligrafii hebrajskiej pod okiem absolwenta judaistyki Wojciecha Ciuraja oraz warsztaty tańca żydowskiego, które poprowadzi Ilona Zegarska z Industrialnego Centrum Kultury. Następnie odbędzie się koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu aktorów Midraszowego Teatru Żydowskiego z Raciborza - Yulii i Niko Petersonów, po nim spotkanie z sefardyjskim Żydem, mieszkańcem Raciborza, Robertem Urbanowskim.
Na zakończenie wystąpi Teatr SAFO z inscenizacją o żydowskiej rodzinie Rybów z Rybnika. Będzie to rybnicka premiera spektaklu dyplomowego Katarzyny Chwałek-Bednarczyk.
W tym dniu otwarta zostanie ekspozycja poświęcona rybnickim Żydom, wzbogacona o kolekcję judaików Małgorzaty Płoszaj oraz wystawę wycinanek żydowskich wykonanych przez seniorki z Niewiadomia. W trakcie spotkania będzie można skosztować hamantaszy, czyli ciasteczek upieczonych przez niewiadomskie sąsiadki pod okiem Grzegorza Meisla – cukiernika z Wodzisławia Śląskiego. Być może będzie można też posłuchać jakiejś opowieści z Szuflady Małgosi.

Koszt uczestnictwa w całym dniu, czy też jego części wynosi 5 zł. Bilety będą do nabycia od 5 marca oraz przed samą imprezą na Zabytkowej Kopalni Ignacy, w Industrialnym Centrum Kultury w Rybniku-Niewiadomiu, a także w halo! Rybnik. Dzieci w wieku szkolnym wstęp wolny.
Dokładny harmonogram godzinowy:
godz. 15.00 - 16.30 lekcje kaligrafii hebrajskiej
godz. 15.00 - 16.30 warsztaty tańca żydowskiego
godz. 17.00 opowieść z Szuflady Małgosi (prelekcja Małgorzaty Płoszaj)
godz. 18.00 koncert muzyki klezmerskiej i żydowskiej w wykonaniu aktorów Midraszowego Teatru Żydowskiego z Raciborza - Yulii i Niko Petersonów
godz. 18.45 spotkanie z Robertem Urbanowskim
godz.19.30 przedstawienie Teatru SAFO pt. "Gehinom" o dwóch żydowskich dziewczynkach z Rybnika