Impreza przybliżająca historię Górnego Śląska lat 20. i 30. XX wieku. W programie: spektakle uliczne w wykonaniu Teatru SAFO, pokaz mody historycznej w wykonaniu stowarzyszenia Rowery Zabytkowe Zabrze, Teatr lalek Marka Żyły, wystawy, prelekcje i wiele innych atrakcji, także dla najmłodszych. Zapraszamy w sobotę 27 maja od godz. 15.00.
Tego samego dnia odbędzie się także IX Diktand Godki Ślōnskij o godz. 15.00 (zapisy od 14.00). Do wygrania cenne nagrody rzeczowe i pieniężne oraz wycieczki do Brukseli ufundowane przez europosła Łukasza Kohuta. Ponadto rozdanie nagród w konkursie muzyczno-wokalnym pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Rybnika Piotra Kuczery – ,,ŚPIYWEJ PO ŚLŌNSKU Z DURSIK-ym”.
——— WYSTAWY ———
Rybnicki strój ludowy – Muzeum im. Emila Drobnego w Rybniku
Wystawa stroju ludowego Ziemi Rybnickiej. W latach 20-30 XX wieku strój ludowy występował powszechnie, choć ustępował stopniowo rozwijającej się modzie miejskiej. Śląskie kobiety w tym czasie szczególnie na wsiach jeszcze dość często ubierały się „po chłopsku”. Wystawa eksponatów ze zbiorów Muzeum w Rybniku przybliży tematykę rybnickiej odmiany górnośląskiego stroju stroju ludowego. Zobaczyć będzie można tak charakterystyczne jakle, kiecki i zopaski.
Wystawa rowerów zabytkowych – Rowery Zabytkowe – Zabrze
Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe – Zabrze pragnie przedstawić odświeżoną wystawę zabytkowych rowerów.
Kolekcja składa się z ciekawych eksponatów z lat 20., 30. oraz 40. XX wieku, zachowanych w doskonałym stanie, które zachwycają oryginalnym lakierem i mnogością marek. Odwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z krótką historią roweru, dowiedzieć, czym różniły się poszczególne modele oraz obejrzeć przegląd zabytkowego rowerowego oświetlenia i dzwonków.
Nowością i powrotem do korzeni stowarzyszenia podczas tegorocznych wystaw będą rowery wojskowe. Wystawa dostępna jest dla osób niewidomych i słabowidzących.
Przedwojenne Wojsko Polskie – Muzeum Wojny Obronnej Rybnik’1939
Wystawa eksponatów związanych z 75 Pułkiem Piechoty Wojska Polskiego który stacjonował w rybnickich koszarach w okresie 20-lecia międzywojennego. Właściciel prywatnego muzeum, rekonstruktor i pasjonat historii wojskowości zaprezentuje sprzęt, wyposażenie i pamiątki związane z rybnicka jednostką wojskową.
——— PRELEKCJE ———
Śląski strój ludowy – Stowarzyszenie Miłośników Tradycji Śląskiej
Grupa pasjonatów śląskiej kultury i tradycji przedstawi historię, symbolikę i znaczenie śląskiego stroju ludowego w wersji odświętnej. Częścią wystąpienia będzie także pokaz tradycyjnych tańców.
Podzielony Śląsk – Tomasz Zając
Historyk z Czerwionki-Leszczyn, pasjonat lokalnej historii opowie o podziale Górnego Śląska po czasach powstań i plebiscytu. Poznamy przebieg granicy która podzieliła Śląsk oraz problemy, niuanse i ciekawostki związane z tym zagadnieniem.
Boks w przedwojennym Rybniku – Małgorzata Płoszaj
Prelekcja przybliży nieznaną i niebadaną dotąd szerzej historię boksu w przedwojennym Rybniku.